historia zdrapek pl

Zdrapki zostały stworzone dopiero w 1974 roku. Od tamtego czasu szybko zaczęły zyskiwać na popularności głównie ze względu na fakt, że za małą opłatą gracze mieli możliwość wygrania ogromnych sum pieniędzy. Przy tym sama gra w zdrapki nie jest skomplikowana, gdyż podstawowym zadaniem gracza jest zdrapanie określonego pola. Oczywiście istnieją też zdrapki, które mają nieco bardziej skomplikowany sposób przyznawania wygranych, ale to już zależy od tego, na jaki rodzaj zdrapki zdecyduje się gracz.

Mimo że historia zdrapek rozpoczęła się tak stosunkowo późno, jest bogata w różnego rodzaju interesujące informacje, o których warto się dowiedzieć. Z tego względu w tym artykule znajdziecie przede wszystkim szczegółowe informacje na temat tego, czym są zdrapki fizyczne oraz jaka jest historia ich wynalezienia. Dodatkowo przeanalizujemy proces podbicia rynku przez zdrapki fizyczne.

Czym są zdrapki?

Zdrapka to nic innego jak wykonana z plastiku lub papieru karta, na której znajduje się druk pokryty warstwą ochronną stworzoną z wykorzystaniem techniki poligraficznej. Osoba dokonująca zakupu zdrapki początkowo nie będzie mogła odczytać zawartości zdrapki, gdyż będzie to możliwe dopiero po zdrapaniu wyżej wspomnianej warstwy. W naszym kraju zdrapki są tworzone i sprzedawane przez organizatorów loterii.

Najczęściej w sklepach i kioskach można zauważyć zdrapki Lotto, gdzie gracze mogą zdecydować się na zagranie w jedną z kilkudziesięciu różnego rodzaju zdrapek. Każda zdrapka może być częścią loterii, która oferuje graczowi wygraną z innej puli nagród. Pojedyncza wygrana w zdrapce jest uzależnione od ceny losu oraz ogólnej puli nagród, która została ustalona przez organizatora loterii. Co szczególnie istotne, loterie w Polsce muszą być zgłaszane państwu przez organizatora. W efekcie nie muszą ograniczać się tylko do korzystania ze zdrapek tworzonych przez Lotto.

W Polsce spotkamy zdrapki, które dają możliwość zdobycia głównej wygranej od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy złotych. Nierzadko zdarza się również, że zdrapki fizyczne dają możliwość zdobycia nagród rzeczowych, jak na przykład samochodów. Cena pojedynczego losu może natomiast wahać się pomiędzy 2 a 10 zł lub nawet sięgnąć wyższych kwot. Gracz może pozwolić sobie na zakup więcej niż jednego losu w loterii, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie jednej z dostępnych nagród.

Jaka jest szansa na zwycięstwo w zdrapkach fizycznych?

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju gier hazardowych, organizatorzy loterii niejednokrotnie podają szanse na zwycięstwo w danych loteriach z udziałem zdrapek fizycznych. Najczęściej podawane szanse dotyczą zdobycia głównej nagrody. Szansa na wygranie głównej nagrody jest uzależniona od głównej wygranej oraz ilości dostępnych losów. Przed dokonaniem zakupu zdrapki fizycznej każdy powinien wiedzieć, że szansa na zdobycie głównej wygranej oscyluje w granicach od 0,00025% do 0,0015%.

Jaka jest historia wynalezienia zdrapek?

Za wynalezienie algorytmu stojącego za zdrapkami fizycznymi odpowiada John Koza, czyli doktor z informatyki, który zdobył swój tytuł na Uniwersytecie Michigan. John Koza pracował w firmie J&H International, która zajmowała się tworzeniem oraz umieszczaniem kart bingo w sklepach spożywczych na terenie Stanów Zjednoczonych. Koza odpowiada za stworzenie algorytmów, które pozwalają na sprawiedliwe przyznawanie nagród graczom biorących udział w zdrapkach.

Pierwsze zdrapki były pokryte specjalną warstwą, która mogła być zdrapana przez graczy, aby ujawnić kryjącą się tam nagrodę. Pierwsze zdrapki stworzone przez Johna Koza zostały wydrukowane w niewielkich ilościach, przez co zostały rozdane właścicielom sklepów jedynie w celu zachęty.

Na wynalezienie zdrapek duży wpływ miał fakt, że John Koza został zwolniony ze swojej pracy na pół etatu w J&H International w 1972 roku. Dzięki temu miał odpowiednio dużo czasu, aby zacząć zastanawiać się nad tym, jak zaprojektować algorytm stojący za zdrapkami. Zdaniem Kozy ten sam algorytm odpowiadający za stworzenie kart bingo mógł z powodzeniem zostać wykorzystany w celu stworzenia specjalnych zdrapek. Stworzenie tego rodzaju możliwości, zdaniem Kozy, mogłoby zaoszczędzić graczom czasu, który był tracony przez nich na czekanie na wyniki tradycyjnej loterii. W efekcie gracze mogliby zacząć korzystać z dostępu do natychmiastowej informacji po zakupie zdrapki, czy udało im się wygrać w loterii.

Ze względu na fakt, że John Koza odpowiadał jedynie za stworzenie matematycznego algorytmu stojącego za zdrapkami, potrzebował zewnętrznej pomocy od kogoś, kto pomógłby mu zaprojektować oraz rozpromować zdrapki. Z uwagi na ten fakt Koza połączył swoje siły z byłym współpracownikiem z firmy J&H International o imieniu Dan Bower. Miał on dodatkowo doświadczenie w pracy jako promotor handlu detalicznego. Dan Bower oraz John Koza zjednoczyli swoje siły w stworzonej przez nich w 1973 roku firmie, Scientific Games Corporation.

Kiedy partnerzy zdołali już założyć firmę, od razu skierowali swoje kroki do ośmiu loterii stanowych, którym przedstawili swój pomysł na stworzenie loterii z wykorzystaniem zdrapek. Patent okazał się atrakcyjny dla loterii z Massachusetts, która w tamtym czasie była rządzona przez innego absolwenta Uniwersytetu w Michigan. Loteria z Massachusetts podjęła decyzję o zainwestowaniu w pomysł Kozy oraz Browna, zamawiając już na samym starcie aż 25 milionów zdrapek.

Po drodze do zorganizowania swojej pierwszej loterii z udziałem zdrapek fizycznych Koza oraz Brown musieli jeszcze poradzić sobie z licznymi komplikacjami. Były one związane głównie ze skomplikowanymi i złożonymi regulacjami w prawie federalnym oraz stanowym. Istniały także obawy związane z fałszowaniem zdrapek, które mogłyby zostać wykorzystane w celu defraudacji całej loterii. Z uwagi na ten fakt Koza oraz Brown zdecydowali się zastosować ukrytą warstwę, którą umieszczali na swoich kartach do zdrapek.

Jak wyglądała sytuacja przed wynalezieniem zdrapek?

Z uwagi na fakt, że zdrapki fizyczne są obecnie popularne w ogromnej ilości państw z całego świata, niektórym trudno byłoby wyobrazić sobie świat bez tego typu gier. Jak już ustaliliśmy, zdrapki fizyczne są stosunkowo nowym wynalazkiem, gdyż po raz pierwszy zawitały na rynku dopiero w 1974 roku. Przed tym rokiem ludzie przede wszystkim brali udział w tradycyjnych loteriach. Była to zdecydowanie najbardziej wygodna forma uprawiania hazardu, gdyż kasyna oraz inne formy hazardu po prostu nie były tak dobrze dostępne.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tradycyjnej loterii mogli udać się do pobliskich sklepów, stacji benzynowych czy supermarketów, aby zakupić określoną liczbę losów. Nie trzeba było w tym celu specjalnie jechać do konkretnego przybytku, jak na przykład w przypadku kasyn stacjonarnych. Gracze mogli zdecydować się na zakup dowolnej ilości losów. Na nich znaleźć można było liczne siatki, na których zawierano kolejne numery. Zakres numerów był inny w zależności od tego, w jakiej loterii brali udział gracze.

Jak już wspominaliśmy wyżej, jednym z głównych przewag zdrapek fizycznych nad tradycyjnymi loteriami jest fakt, że zdrapanie zdrapki od razu ujawnia graczowi informację na temat tego, czy udało mu się coś wygrać. Tradycyjna loteria często wymagała czekania przez gracza nawet wielu dni na ostateczne losowanie, w którym odkrywane były zwycięskie numery. To właśnie dlatego John Koza zdecydował się na opracowanie algorytmu stojącego za stworzeniem zdrapek fizycznych oraz rozpromował pierwszą loterię z ich udziałem.

Jak zdrapki podbiły rynek?

Od razu po wypuszczeniu pierwszej loterii z udziałem zdrapek, Koza i Brown odnotowali ogromny sukces. Nazywana teraz “grą natychmiastową”, loteria z udziałem pierwszych zdrapek sprzedała losy o łącznej wartości 2,7 miliona dolarów. W efekcie już pierwsza loteria z udziałem zdrapek wykazała zysk na poziomie przekraczającym wiele loterii tradycyjnych, które był wówczas dostępne dla graczy.

Sam John Koza udzielił w związku z tym wywiadu The New York Times Magazine, gdzie informował o tym, jak wyglądało doświadczenie związane z wypuszczeniem pierwszej loterii zdrapek fizycznych. Z wywiadu można się dowiedzieć, że popyt na zdrapki był ogromny, a ludzie ustawiali się w długich kolejkach do punktów sprzedaży.

Istotnym elementem mającym wpływ na podbicie rynku był również projekt samych zdrapek. Zostały one stworzone nie tylko w przyjemny dla oka sposób, ale też były proste do zrozumienia i odpowiednio zabezpieczone przed fałszerstwem.

Wspomniana loteria okazała się tak ogromnym sukcesem, że zaledwie dwa lata po założeniu Scientific Games, firma sięgnęła całkowitego dochodu na poziomie 15 milionów dolarów. Z uwagi na ten fakt zdrapkami zainteresowała się firma Bally Manufacturing, która w tamtym czasie była znana z automatów oraz pinballa. Firma dokonała zakupu Scientific Games w roku 1981.

W tym czasie zdrapki fizycznie nieustannie się rozrastały, czego świetnym przykładem jest fakt, że loteria w Kalifornii zamówiła 700 milionów losów od Scientific Games w 1985 roku. W tym samym roku popularność zdrapek wskoczyła na jeszcze wyższy poziom, co stało się za sprawą wprowadzenia urządzenia Take-a-Ticket. Pozwalało ono na łatwe wyświetlanie losów w momencie, gdy były czasami ukrywane.

Z czasem zdrapki fizyczne opuściły Stany Zjednoczone i zaczęły podróżować po świecie, zyskując na popularności najpierw w Anglii w 1987 roku. Później przeniosły się również do innych krajów, w tym do Polski, gdzie pierwsza loteria z udziałem zdrapek fizycznych odbyła się 29 września 1999 roku. Możesz także zobaczyć listę najlepszych polskich kasyn.

Zdrapki online

Ze względu na rozwój technologiczny oraz ogromną popularność zdrapek fizycznych, z czasem zaczęły również pojawiać się zdrapki w wydaniu internetowym. Na początku zdrapki online nie były jednak ogromnym sukcesem, przez co trudno jest potwierdzić, kto rzeczywiście odpowiada za stworzenie pierwszej tego typu gry.

Doświadczenie w zdrapkach internetowych jest bardzo podobne do tego, co możemy spotkać w zdrapkach fizycznych. Przy tym gracze mogą liczyć jednak na kilka dodatkowych zalet, których nie da się spotkać w fizycznych odpowiednikach. Gracze mogą liczyć na więcej opcji wydawania pieniędzy, wyższe pule nagród, szybsze wypłaty wygranych oraz przede wszystkim na możliwość gry z dowolnego miejsca na ziemi. Zdrapki internetowe są bowiem dostępne nie tylko dla graczy komputerów, ale też użytkowników urządzeń mobilnych. Więcej informacji, gdzie grać w zdrapki online, znajdziesz tutaj.

Autor
Anna Rosak
Ekspertka ds. Hazardu
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
Doświadczenie:7 lat

Ekspertka kasynowa, w branży hazardowej od ponad siedmiu lat. Współtworzy zespół KasynoHEX, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.