Hazard przedstawiany jest jako niewinna zabawa, w której możliwość zdobycia pieniędzy jest sprawą drugorzędną. Wiele osób zapomina jednak, że ta z pozoru niegroźna rozrywka potrafi poważnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym, a niekiedy nawet uzależnić. Okazuje się, że z biologicznego punktu widzenia, skłonności do popadania w uzależnienia siedzą głęboko w ludzkiej psychice.

Chociaż każdy człowiek jest inny, w niektórych przypadkach wszyscy działamy według określonych schematów. Kluczowe są tutaj emocje, które towarzyszą zarówno wygrywaniu, jak i przegrywaniu. Pozytywne i negatywne emocje mają na nas bardzo duży wpływ, i to właśnie od nich wszystko się zaczyna. To, jak potoczy się nasza gra w kasynie, zależy wyłącznie od nas i naszej woli.

Dlaczego hazard jest tak popularny?

Gry hazardowe są stosunkowo proste, dlatego szybko zdobywają sobie tak wielu fanów. Grając w automaty nie musimy mieć ani wiedzy, ani żadnych specjalnych zdolności. Po prostu wchodzimy do gry i wciskamy przycisk Spin. Również gry stołowe nie są skomplikowane, ich zasady są raczej uniwersalne, a dodatkowo większość z nich stylizowana jest tak, że na czas gry można nie tylko zapomnieć o otaczającym nas świecie, ale i wyobrazić sobie siebie w prawdziwym kasynie.

W kasynie mamy wstęp do każdej dostępnej gry, gdzie, bez żadnych umiejętności, możemy grać o nagrody. Od wygranej, która zmieni nasze życie, dzieli nas jeden, jedyny spin. Problem tylko w tym, czy i kiedy uda nam się na niego trafić.

Jakie są przyczyny popularności gier hazardowych?

Atrakcyjność gier hazardowych

popularność hazardu

Podczas gry nie zdajemy sobie sprawy, jakie emocje nami targają. Wiemy natomiast, jakie potencjalne korzyści na nas czekają. Już nawet stacjonarne kasyna kojarzą nam się z luksusem, którego każdy chciałby kiedyś zaznać. Mając przed oczami legendarnych rozmiarów jackpoty, zaczynamy wiązać z grą w kasynie, również internetowym, coraz większe nadzieje. Szansa na zwiększenie statusu materialnego zachęca do gry zwłaszcza osoby mniej zamożne.

Inną kwestią jest dostępność i jakość gier. Producenci oprogramowania dla kasyn nieustannie pracują nad ulepszaniem swoich technologii, co widać w większości współczesnych gier. Dzisiejsze gry są atrakcyjniejsze wizualnie i wykorzystują różne rozwiązania techniczne wpływające na oryginalność i sposoby rozgrywki. W kasynach panuje duża różnorodność, a ogromny wybór sam w sobie skłania nas do gry nie tylko po to, by wygrać, ale również po to, by po prostu grać. Dokładnie tak samo, jak w grach każdego innego gatunku.

Emocje po zakończonej grze

Podczas gry możemy odczuwać szereg różnych emocji, od niepewności, ryzyka i napięcia, poprzez smutek albo radość, aż do strachu, rozpaczy czy euforii. Zależnie od wyniku, gra może być albo przyjemna albo przygnębiająca. W kasynach to nie gry odgrywają główną rolę. Kiedy pierwsze emocje już przepadną, zaczynamy dostrzegać konsekwencje gry, na przykład w postaci utraty czasu czy pieniędzy. Gdy wygrywamy, chcielibyśmy wygrać jeszcze więcej. Gdy przegrywamy, mamy chęć odegrać się.

Co dzieje się w głowie podczas gry?

Wchodząc do kasyna większość z nas ma same dobre intencje. Chcemy po prostu zagrać, a niekoniecznie wygrać. Bardzo często nie wchodzimy do gier, które mają najwyższą wypłacalność, a raczej do tych, które zwyczajnie nas ciekawią. Dopiero po kilku wygranych spinach uświadamiamy sobie, jaki jest wynik gry. Chociaż nie mieliśmy tego w planach, zaczynamy zastanawiać się, co zrobić, by wygrać jeszcze więcej.

W hazardzie zazwyczaj początkujący gracze mają szczęście, dlatego pierwszych kilkanaście spinów jest wygranych. To jeszcze bardziej nas zachęca. Odczuwamy niesamowitą radość i dumę, że udało nam się zwiększyć stan konta. Czasami przestajemy grać, a czasami gramy dłużej. Wytworzone związki chemiczne dodatkowo nakręcają nas do tego, by z wylogowaniem się z kasyna jeszcze chwilę poczekać.

Po serii wygranych może trafić nam się kilka przegranych z rzędu. Początkowo nie przejmujemy się nimi i dopiero po dłuższej chwili możemy uzmysłowić sobie, że coś jest nie tak. Mechanizmy w naszym mózgach każą nam wrócić do gry i poczekać na wygraną, która pozwoli nam wyjść na zero. Wszystko to dotyczy większości graczy i, tak długo, jak umiemy się kontrolować i przestać grać w odpowiednim momencie, nie dzieje się nic złego.

Związki chemiczne w organizmie

Kiedy odczuwamy euforię, w naszych organizmach produkowana jest dopamina, czyli związek chemiczny nazywany również „ośrodkiem przyjemności”. Odczuwamy ją podczas codziennych czynności, jako przyjemność. Dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego mogą wytworzyć dopaminę również w sposób nienaturalny, czyli na przykład po zażyciu narkotyków czy właśnie w wyniku gry w kasynie. Niedobór tego związku może mieć negatywne skutki dla zdrowia, na przykład w postaci długotrwałego lęku czy braku chęci do działania. Dlatego też krótka gra może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, jednak trzeba pamiętać, że działanie to nie tylko krótko trwa, ale jest też uzależniające.

Adrenalina to kolejny związek katecholaminowy, wytwarzany między innymi podczas gry, przez hormon o tej samej nazwie. Związek ten wydzielany jest przez korę nadnercza nie tylko podczas odczuwania euforii, ale też w przypadkach zagrożenia życia. Mobilizuje organizm do reakcji, a odczuwać możemy ją jako zwiększona potliwość czy szybsze bicie serca. Adrenalina również wykorzystywana jest w medycynie, zwłaszcza jako pierwszy lek używany podczas reanimacji czy w trakcie wstrząsu anafilaktycznego.

W praktyce adrenalinę odczuwamy tak długo, jak uczestniczymy w grze, której wynik nie jest jeszcze znany. Na przykład w grach na zasadzie losowania, ten charakterystyczny „dreszczyk emocji” odczuwamy tylko wtedy, gdy czekamy na wynik. Kiedy wylosowane numerki zostają odsłonięte, zazwyczaj emocje opadają. Tak samo jak na egzaminie – gdy zaczynamy pisać test, przeważnie stresujemy się już o wiele mniej niż przed wejściem do budynku.

Hazard – dla kogo odpowiedni?

W grach hazardowych nie powinny uczestniczyć osoby, w przypadku których wpłacenie do kasyna pieniędzy może być problematyczne. Jeżeli depozyt w kasynie miałby negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia, może nie warto grać? Sama rejestracja w kasynie nie oznacza automatycznie natychmiastowej wygranej. Niektórzy robią sobie z gry w kasynie sposób na życie, jednak hazardu pod żadnym pozorem nie można traktować jako alternatywy względem pracy. Praca powinna przecież przynosić środki do życia i dawać poczucie stabilności. Hazard nie daje nam natomiast żadnej gwarancji.

Kiedy trzeba przestać grać?

kiedy przestać grać

Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy, kiedy właściwie jest ten moment, w którym trzeba przestać grać. Granica pomiędzy niewinną zabawą a przesadą jest cienka i niemal niewidoczna. Zakończyć grę na pewno powinniśmy wówczas, gdy emocje biorą nad nami górę lub gdy przegrywamy większą kwotę niż tą, na jaką możemy sobie pozwolić. Kiedy przegranych jest o wiele więcej niż wygranych, najlepszym rozwiązaniem będzie wyjście z gry i powrót do kasyna nazajutrz. To samo dotyczy sytuacji, w której zapominamy o relacjach z innymi osobami lub gdy lekceważymy swoje obowiązki na rzecz gry.

Musimy grać ostrożnie, gdyż nie warto doprowadzać się do stanu, w którym nie będziemy potrafili pomóc sami sobie. Są to jednak objawy patologicznego hazardu, który jest najwyższym stadium uzależnienia od gier hazardowych.

Jeśli chciałbyś lepiej zrozumieć wpływ hazardu na Twoje życie oraz czy możesz mieć problem z uzależnieniem od gier hazardowych, to wykonaj nasz anonimowy bezpłatny test hazardowy.
KasynoHEX Test Hazardowy

Czy hazard jest zły?

Hazard nie jest zły, wręcz przeciwnie. Granie w kasynach ma wiele zalet, o ile będziemy z tego typu rozrywki korzystać w dorosły i odpowiedzialny sposób. Nawet kasyna podają na swoich stronach wzmianki o tym, że hazard powinien być traktowany jako zabawa, a nie sposób na zarabianie pieniędzy. Granie w kasynach to ciekawe hobby, które możemy dzielić z innymi. Gry są coraz bardziej ekscytujące, dlatego traktujemy je jako świetną zabawę. Granie w kasynach może mieć dobry wpływ na zdrowie, ale tylko wtedy, gdy nie gramy zbyt długo, liczymy się z konsekwencjami i potrafimy poradzić sobie z emocjami. Pamiętaj o tym zawsze logując się w kasynie, a z pewnością uda Ci się uniknąć rozczarowań.